FAKRO HISTORIA

FAKRO – O FIRMIE

FAKRO powstała w 1991 roku jako prywatna firma, oparta na 100% kapitale polskim. W ciągu 25 lat małej firmy rodzinnej stał się międzynarodową firmą, która obecnie zajmuje stanowisko wiceprezesa na globalnym rynku okien dachowych.
Firma rodzinna FAKRO

Pierswsza siedziba fakroHISTORIA FAKRO

Lata 60., Polska.

W malowniczej miejscowości Tymbark, położonej w Beskidzie Wyspowym, na poddaszu jednego z domów gra mały chłopiec. To Ryszard Florek. Jak się okazuje kilkadziesiąt lat później, twórca i współwłaściciel FAKRO – wiodącego producenta okien dachowych i schodów na poddaszu.

To była gra na praktycznie niechlujnym poddaszu, z jedną małą szkliwioną płytką, pierwszym impulsem dla przyszłego przedsiębiorcy. Jednak dopiero studia na Politechnice Krakowskiej Ryszard Florek poważnie zainteresował się nowościami w przemyśle okien dachowych. W Polsce widać olbrzymią niszę – nikt tu jeszcze nie produkuje okien dachowych. W 1976 roku wyjeżdża do Niemiec na staż – tam sądzi, że jego idea ma sens. W 1986 r. Wraz z kolegą swoich studiów Jacek Rakowiak otworzył w Tymbark firmę budowlaną Florad. Produkowane tam panele, podłogi, szafy i bramy do zabytkowych kamienic są sprzedawane do Niemiec. Ale Ryszard Florek nie zapomina o oknach dachowych.

1989, upadek komunizmu.

Trwają prywatyzacja i ponowna prywatyzacja fabryk. Polski rynek jest otwarty dla zagranicznych inwestorów. Ryszard Florek uważa, że ​​jest to idealny moment na realizację marzeń produkcji okien dachowych. Wraz ze swoją żoną Krystyną i kuzynem Krzysztofem Kronenbergerem pierwsze okna garażowe w Nowym Sączu zaczynają spasować pierwsze okna dachowe. Drewniane elementy wykonane są w fabryce Florad w Tymbarku, części metalowe są wytłaczane znany mechanik z Nowego Sącza. W połowie 1990 r. W garażu otwarto pierwszą produkcyjną serię 10 okien dachowych, aw styczniu 1991 r. Zarejestrowano nową firmę FAKRO.

Załżenie firmy1991. – Powołanie FAKRO

Początkowo działalność FAKRO koncentruje się na rynku krajowym. Powoli, dzięki działalności promocyjnej na targach i wystawach stałych w Polsce okna FAKRO stają się rozpoznawalne w kraju i wśród zagranicznych klientów. Pierwsze transporty okien dachowych pod marką FAKRO rozpoczęły się w 1994 roku w Holandii i na Słowacji. Ze względu na wysoką jakość i różnorodność oferty, produkty firmy z Nowego Sącza szybko zyskują na korzyść konsumentów w Europie.

Dziś FAKRO jest jednym z najbardziej dynamicznych i najszybciej rozwijających się firm zajmujących się produkcją okien dachowych na świecie. Grupa FAKRO, zatrudniająca ponad 3300 osób, składa się z 12 przedsiębiorstw produkcyjnych i 16 spółek dystrybucyjnych zlokalizowanych w Europie, Azji i Ameryce. Produkty FAKRO można znaleźć w ponad 50 krajach na całym świecie – wszędzie tam, gdzie potrzeba takich produktów. Sprzedaż eksportowa stanowi 70% całkowitej sprzedaży.

Innowacją jest DNA FAKRO i główny silnik rozwoju. Centrum badań i rozwoju firmy FAKRO zatrudnia ponad 100 inżynierów, ponad 160 aplikacji patentowych i wzorów użytkowych. W ofercie FAKRO, poza oknami dachowymi, znajdują się schody na poddaszu, płaskie okna dachowe, świetliki i żaluzje. Firma oferuje również szeroką gamę akcesoriów do okien dachowych i fasadowych. W 2016 roku do oferty FAKRO dodano aluminium-drewniane pionowe okna pod marką INNOVIEW.

FAKRO, oprócz wysiłków na rzecz zapewnienia wysokiej jakości produkcji i rozwoju rynku, przywiązuje wielką wagę do rozwoju gospodarczego naszego kraju. W tym celu Ryszard Flork, Prezes FAKRO, powołał Fundację na rzecz Przyszłości, która promuje wiedzę o gospodarce, mechanizmach wolnego rynku i budowaniu kapitału społecznego.

Grupa Fakro, zatrudniająca ponad 3300 osób, obejmuje 12 firm produkcyjnych i 16 spółek dystrybucyjnych zlokalizowanych w Europie, Azji i Ameryce. Produkty FAKRO można znaleźć w ponad 50 krajach na całym świecie – wszędzie tam, gdzie potrzeba takich produktów. Sprzedaż eksportowa stanowi 70% całkowitej sprzedaży.